W jakich etapach przenosi się całe fabryki?
Przeniesienie fabryki to bardzo duże i poważne przedsięwzięcie logistyczne. Proces ten wymaga nie tylko zaangażowania odpowiedniego zaplecza technicznego i środków transportu, ale przede wszystkim doświadczonej ekipy. To zadanie warto oddać w ręce firmy, która specjalizuje się w relokacji, czyli przenoszeniu maszyn i całych linii produkcyjnych, takich jak Autor Przeprowadzki z Łodzi. W tym wpisie przedstawimy najważniejsze etapy relokacji fabryki.
Jak wygląda proces relokacji fabryki? 5 najważniejszych etapów
- Planowanie. To jeden z najważniejszych etapów całego przedsięwzięcia. Konieczne jest skrupulatne opracowanie przebiegu prac oraz harmonogramu. Trzeba również określić sposób realizacji poszczególnych zadań. Osoby odpowiedzialne za przeprowadzki linii produkcyjnych muszą dokonać dokładnych pomiarów przenoszonych maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych, a także zapoznać się z ich specyfiką i instrukcjami dotyczącymi demontażu i montażu. Na tym etapie wyznacza się pracowników do wykonania konkretnych obowiązków, a także przygotowuje się zaplecze techniczne. Bardzo ważne jest też wdrożenie stosownych działań z zakresu bezpieczeństwa.
- Demontaż i znakowanie. Właściwa relokacja rozpoczyna się od demontażu poszczególnych maszyn i urządzeń znajdujących się w fabryce. Wszystkie czynności powinny być przeprowadzone w taki sposób, aby był możliwy ponowny ich rozruch w miejscu docelowym. Przez cały czas należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Podczas demontażu trzeba odpowiednio zapakować, zabezpieczyć i oznaczyć poszczególne komponenty.
- Załadunek i transport. Przy załadunku zwykle wykorzystywane są specjalistyczne sprzęty, np. podnośniki czy rolki transportowe, które ułatwiają realizację czynności. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku delikatnych czy ponadgabarytowych elementów. Przewóz zwykle realizowany jest z zastosowaniem odpowiednio do tego przystosowanych środków transportu i według dokładnie opracowanej na etapie planowania trasy. Wszystkie zadania muszą być przez cały czas koordynowane i kontrolowane.
- Rozładunek i montaż. Po przetransportowaniu ładunku na miejsce docelowe odbywa się rozładunek, który — podobnie jak przy załadunku — musi być wykonywany z dużą ostrożnością. Następnie odbywa się montaż poszczególnych maszyn i całych linii produkcyjnych. Maszyny osadzane są zgodnie z opracowanym wcześniej planem, dokonuje się też ich poziomowania i sprawdza wyważenie.
- Rozruch testowy. Przed podłączeniem zasilania trzeba wykonać tzw. zimny rozruch oraz kalibrację. Niekiedy okazuje się, że konieczne jest też przeprowadzenie drobnych czynności konserwacyjnych. Dopiero gdy wszystko jest sprawdzone, można przeprowadzić rozruch testowy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, fabryka jest gotowa do pracy w nowej lokalizacji.