Kulturalna przeprowadzka. Jak zmienić miejsce zamieszkania i zapunktować u sąsiadów?
Organizacja przeprowadzki wymaga podjęcia wielu decyzji logistycznych. W natłoku spraw i załatwień nie należy zapominać o budowaniu pozytywnych relacji z nowymi sąsiadami. Warto już na samym początku przedstawić się i dać poznać od jak najlepszej strony. Nie od dziś wiadomo, że dużo zależy od pierwszego wrażenia, które może rzutować na całokształt przyszłego współżycia w sąsiedztwie. Co zrobić, żeby zapunktować u osób mieszkających za ścianą czy za płotem?
Przeproś za utrudnienia
Przeprowadzka mieszkania i poprzedzający ją remont czy wykańczanie mieszkania zazwyczaj wiążą się z hałasem. Po klatce poruszają się obcy ludzie (monterzy, hydraulicy, kurierzy) więc nic dziwnego, że ich obecność może budzić niepokój, zwłaszcza w kameralnym sąsiedztwie. Warto, jeszcze przed rozpoczęciem całego przedsięwzięcia, poinformować sąsiadów o tym, że w najbliższym czasie czeka ich nieco niedogodności. Można to zrobić na dwa sposoby:
- umieszczając kartę na ogólnodostępnej tablicy ogłoszeń,
- osobiście informując każdego sąsiada o przeprowadzce i orientacyjnym terminie jej zakończenia.
Tę drugą opcję warto wybrać w sytuacji, gdy w Twoim otoczeniu znajduje się niewiele mieszkań czy domów. Osobiste spotkanie z przyszłymi sąsiadami to także okazja do zapoznania się z nimi.
Przedstaw się
Na nieznajomych sąsiedzi zazwyczaj patrzą z pewną dozą nieufności. Nie znają Cię, ale szybko możesz to zmienić. Wystarczy, że już na etapie przeprowadzki wybierzesz się z krótką wizytą do każdego z nich (lub przynajmniej do tych, którzy mieszkają najbliżej). Możesz zabrać ze sobą własnoręcznie upieczone muffiny. Wizyta powinna być krótka i nienatarczywa. Przedstaw się, wyraź swoją nadzieję na udane współżycie sąsiedzkie w przyszłości i przeproś za ewentualne niedogodności związane z remontem.
Przestrzegaj zasad
Chcąc jak najszybciej skończyć remont, nie możesz zapominać o obowiązującej ciszy nocnej. Pracuj w godzinach od 6 do 22, a nocą pozwól innym wypoczywać. Jeżeli do pracy używane są sprzęty ciężkie, młoty, piły czy wiertarki to pracuj nimi w ciągu dnia – wtedy nie zakłócisz niczyjego spokoju.
W zgranym sąsiedztwie mogą obowiązywać też inne zasady – dbaj o porządek na klatce, nie blokuj windy, nie trzymaj śmieci pod swoimi drzwiami, lecz od razu wynoś je na śmietnik (dbając przy tym o właściwą segregację odpadów).
Dobre kontakty z sąsiadami warto budować już na etapie przeprowadzki. Pozwoli to przełamać pierwsze bariery i, nawet jeśli nie doprowadzi do przyjaźni, to przynajmniej pozwoli nawiązać miłą relację opartą na wzajemnym szacunku i zaufaniu.
Abyś mógł więcej czasu poświęcić na dopilnowanie kontaktów z dotychczasowymi, jak i nowymi sąsiadami, najlepszym pomysłem jest zlecenie przeprowadzki profesjonalnej firmie.