Które miesiące określamy mianem ,,sezonu przeprowadzkowego"?
Choć przeprowadzki można organizować przez cały rok, to jednak są takie miesiące, kiedy to na rynku nieruchomości panuje większe poruszenie niż w innych okresach. Jak łatwo się domyślić, znacznie bardziej sprzyjające od deszczowej jesieni czy mroźnej zimy są wiosna i lato. Szczególnie sierpień jest czasem, który Polacy wybierają na zmianę miejsca swojego zamieszkania. Wpływa na to kilka czynników.
Przeprowadzka w wakacje
Wakacje to okres urlopowy – dorośli mają wolne od pracy, a dzieci od szkoły. Pozwala to na większą elastyczność względem organizacji i przebiegu całego przedsięwzięcia, jak również sprawniejszą jego realizację. Kiedy możesz skupić się wyłącznie na organizowaniu formalności związanych z zakupem czy wynajęciem mieszkania, to wszystko odbywa się spokojnie, a nie na „wariackich papierach”. Noc zarwana na malowanie ścian nie sprawi, że rano nie wstaniesz do pracy, a jazda po marketach budowlanych będzie znacznie przyjemniejsza do południa niż wieczorem.
Dlaczego okres od maja do października, ze szczególnym naciskiem na sierpień jest tak oblegany jeśli chodzi o przeprowadzki?
- Kiedy jest ciepło, łatwiej jest przemieszczać się między mieszkaniem a autem firmy przeprowadzkowej, która zapewnia nam transport mebli, nie marznąc przy tym i nie przeziębiając się na przeciągach,
- wspomniane już urlopy od pracy i szkoły pozwalają na sprawniejsze organizowanie przeprowadzki, a także formalności związanych z wynajęciem czy zakupem mieszkania,
- to czas kiedy mieszkania są zwalniane i wynajmowane na nowo przez studentów. Zamiast czekać na ostatnią chwilę szukają ciekawych ofert pokojów na wynajem z wyprzedzeniem.
Okres wakacyjny sprzyja przeprowadzkom, co nie znaczy, że nie można organizować ich także „poza sezonem”. Każdy moment jest dobry na zmiany, a czasem nie da się czekać na sprzyjającą aurę czy urlop.
Charakter przeprowadzek
Przeprowadzki organizowane są w obrębie kraju, a nawet poza granice Polski. Znaczna część z nich ogranicza się jednak do bardziej zawężonych lokalizacji, np. z centrum miasta na jego przedmieścia. Ludzie przeprowadzają się w związku ze zmianą pracą, jak również wymieniając mieszkanie wynajmowane na lokal zakupiony na własność. Popularnym kierunkiem jest także rezygnacja z apartamentu w bloku na korzyść własnoręcznie budowanego czy kupowanego domu.
Duży ruch na rynku generują też przenosiny mieszkań organizowane przez studentów, jak również przeprowadzki firm. Tutaj również popularne okazują się miesiące wakacyjne, z uwagi na to, że wielu pracowników jest wtedy na urlopach i cały proces możesz przebiec bez większych komplikacji czy przestojów w pracy.