Jak przewieźć meble podczas przeprowadzki?
Praktycznie każda przeprowadzka to naprawdę spore wyzwanie finansowe i logistyczne, które wymaga dołożenia wszelkich starań, aby zapakować i zabezpieczyć posiadane przedmioty, a następnie sprawnie je przetransportować do nowego lokum. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że przy organizacji przeprowadzki może dojść do pewnych szkód, które często dotyczą m.in. wyposażenia i mebli. Znane są jednak sprawdzone patenty, które pozwolą przewieźć cenne dla nas meble w taki sposób, aby zredukować ryzyko wystąpienia uszkodzenia do minimum lub nawet zupełnie je wykluczyć. O czym warto pamiętać przy przewożeniu mebli? Podpowiemy w dalszej części wpisu.
Transport mebli krok po kroku
Przeprowadzka to wyjątkowo stresujące zadanie, szczególnie wtedy, gdy zajmujemy się tym po raz pierwszy. Z tego powodu powinniśmy się do niej przygotować na spokojnie i bez pośpiechu, układając sprecyzowany plan działania, który pozwoli nam pamiętać o kolejności wykonywanych czynności. Do kluczowych etapów transportu mebli z pewnością należy ich odpowiednie zabezpieczenie oraz zorganizowanie środka transportu. Jeśli chodzi o ten drugi punkt, najszybszą, a zarazem najbardziej wygodną opcją jest wynajem profesjonalnej firmy przeprowadzkowej, która dysponuje sprzętem, doświadczeniem oraz rozległą wiedzą na temat zasad bezpieczeństwa. Co jeszcze może pomóc przy przewożeniu mebli?
-
Opróżnienie
Przenoszenie mebli służących do przechowywania przedmiotów (tj. szaf, regałów, szafek kuchennych czy komód) wraz z całą ich zawartością jest niezwykle trudne i niebezpieczne, dlatego jeszcze przed przeprowadzką należy dokładnie je opróżnić. Pozbawione szpargałów meble staną się znacznie lżejsze, dzięki czemu będzie je można łatwo przenieść do samochodu. Ułatwi to także transport w tych sytuacjach, gdy w bloku nie ma windy, a mieszkanie znajduje się na wyższym piętrze. Dzięki opróżnieniu mebli unikniemy również niekontrolowanemu przemieszczaniu się ich zawartości. Wszelkie książki, ubrania, naczynia, chemia, artykuły spożywcze itp. powinny zostać spakowane do odrębnych kartonów.
-
Demontaż
Po opróżnieniu zawartości mebli warto zająć się demontażem półek, szuflad, blatów i wszelkich drobnych elementów, które da się usunąć bez uszczerbku dla reszty konstrukcji. Jeśli mamy taką możliwość, zadbajmy też o odkręcenie uchwytów. Warto wspomnieć, że niektóre meble dają się rozkręcić na pomniejsze fragmenty. Rozłożone szafy lub regały można dzięki temu efektywniej upakować w samochodzie dostawczym – będą zajmowały mniej miejsca, a to sprawi, że na jeden kurs do auta zmieści się więcej rzeczy. W efekcie znacznie ułatwimy pracę przedstawicielom firmy przeprowadzkowej, przez co w ostatecznym rozrachunku skrócimy czas przeprowadzki i obniżymy jej koszty.
-
Zabezpieczenie
Jeżeli demontaż szuflad i drzwiczek jest niemożliwy do wykonania, należy je odpowiednio zablokować – najlepiej z użyciem taśmy klejącej i wytrzymałej folii stretch. Folia stretch doskonale sprawdzi się również do zabezpieczenia mebli tapicerowanych, np. kanap, foteli, narożników i materaców. Dodatkowo na krawędziach mebli warto umieścić kawałki styropianu, folii bąbelkowej bądź kartonu, aby uniknąć dzięki nim nieestetycznych zarysowań oraz obitych kantów. Bezwzględnie należy też pamiętać o spodzie mebli i zabezpieczeniu ich nieprzemakalną folią. Meble czekające na załadunek do auta lub wniesienie do domu mogą mieć styczność z wilgotnym podłożem (np. chodnikiem, trawnikiem), co zwykle prowadzi do ich uszkodzenia lub zaplamienia. W przypadku elementów szklanych najlepiej obchodzić się z nimi szczególnie delikatnie i owijać szczelnie folią bąbelkową, co pozwoli zamortyzować ewentualne wstrząsy i zabezpieczy je przed stłuczeniem.
-
Załadunek i rozładunek
O ile mniejsze meble raczej nie sprawiają problemów, tak ciężkie szafy, łóżka czy regały często wymagają zastosowania specjalnych metod transportu do oraz z samochodu. W takich sytuacjach niejednokrotnie konieczne będzie dodatkowe skorzystanie z pasów do podnoszenia (uprzęży z taśmami nośnymi), które usprawniają przenoszenie mebli z miejsca na miejsce. Dzięki nim możliwe jest zastosowanie odpowiedniej techniki podnoszenia, która zwiększa zakres udźwigu i jednocześnie redukuje ryzyko urazu kręgosłupa, wymuszając na korzystających z nich pracownikach wyprostowaną postawę. Przydatne są także różnego rodzaju wózki transportowe oraz samochody dostawcze wyposażone w windy samozaładowcze, które ograniczają konieczność dźwigania mebli przez ludzi.
-
Przewóz
Nie mniej istotne co dźwiganie mebli jest także ich ochrona podczas przewożenia samochodem. Profesjonalna firma przeprowadzkowa, której zlecimy przeprowadzkę wraz z transportem mebli do nowego miejsca, powinna mieć na wyposażeniu specjalne pasy stabilizujące pakunki w trakcie jazdy. Warto również zwrócić uwagę na obecność mat antypoślizgowych oraz drążków zaporowych. Dzięki zastosowaniu takiego wyposażenia ładunek nie będzie się przemieszczał ani nie ulegnie zniszczeniu na skutek przyspieszania, hamowania bądź też skręcania pojazdem.